divider

Daniel Lis

BIOGRAFIA

divider

Daniel Lis

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2000 roku. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w latach 1997/98 i 1999/2000. Jako solista i kameralista zdobywał czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Jest laureatem m.in.

  • I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Reinach (Szwajcaria, 1997),
  • I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Fürstenfeld w kategorii kameralnej (Austria, 2000),
  • I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym „Alkagran” im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2000),
  • I miejsca w IV i VI Przemyskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (1994, 1996),
  • I miejsca w VIII Przemyskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w kategorii kameralnej (1998),
  • I miejsca w V Sanockich Spotkaniach Akordeonowych (1992),
  • II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Assenovgrad w kategorii solowej i kameralnej (Bułgaria, 1998),
  • II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Sanoku (1993).

Jako laureat III miejsca w 51 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Coupe Mondiale” w Nijmegen (Holandia, 1998) jest jednym z trójki polaków, którym udało się stanąć na podium tego odbywającego się od 1938 roku konkursu akordeonowego.

Występował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Bułgarii, Chinach oraz na Litwie, Węgrzech i Słowacji. Był gościem wielu festiwali muzycznych, takich m. in. jak: Warszawska Jesień, Kwartet Śląski i Jego Goście, Gwiazdy Promują, Alkagran, Mikołowskie Dni Muzyki, Muzyczne Lato w Rybnej, Sądecki Festiwal Muzyczny „Iubilaei Cantus”, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Świata” w Pabianicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie, i wielu innych. Dokonał wielu prawykonań dzieł polskich kompozytorów, takich m.in. jak: Andrzej Krzanowski, Edward Bogusławski, Paweł Henrdich, Adam Falkiewicz. Jest współautorem wielu nagrań płytowych.

Od 2012 roku tworzy wraz z żoną Ewą Grabowską-Lis zespół Amalgalis Duo. Obok wykonywania kompozycji oryginalnych, muzycy adaptują na duet akordeonowy utwory zarówno współczesne jak i dzieła minionych epok. Wykorzystują także bogactwo możliwości wykonawczych i brzmieniowych akordeonu do realizacji muzyki stworzonej dla dawnego instrumentarium.

Oprócz pracy artystycznej Daniel Lis prowadzi także działalność pedagogiczną, naukową i organizacyjną. Jest pracownikiem Katedry Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Jego studenci i uczniowie są laureatami wielu polskich i zagranicznych konkursów. Od wielu lat jest także jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Był współorganizatorem trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego „Konfrontacje” w Częstochowie. Jest autorem kilku publikacji. Prowadzi wykłady związane z tematyką wykonawstwa instrumentalnego i zagadnieniami metodycznymi, a także warsztaty i lekcje otwarte dla młodych adeptów akordeonu.

Amalgalis Duo

divider

Passion never die. It grows
stronger every day.

POSŁUCHAJ